5-6

 

7-9

 

9-11

 

10+

 

12+

 

HS

 

Privates

 

Monday

Room 1

Room 2

Room 3

Upstairs

Multi-Purpose

Outside

 

9:00 am

History, Biography & Practice of Science (PG)

Algebra (TO)

Multiplication & Division (AP)

Early Years (RM)

 

Schoolyard Games (KK)

9:00 am

9:30 am

 

9:30 am

10:00 am

Chemistry (TO)

Environmental Science (AP)

7 Continents: Geography of the World (KK)

 

10:00 am

10:30 am

History, Biography & Practice of Mathematics (PG)

 

10:30 am

11:00 am

Geometry (TO)

All About Fractions (AP)

Mysteries Magic & Mischief: Mystery Fiction (KK)

 

11:00 am

11:30 am

 

11:30 am

12:00 pm

 

 

 

 

 

 

12:00 pm

12:30 pm

Waldorf Pentathlon Games (PG)

Biology (TO)

Math Games (KK)

World History (AP)

Middle School Literature (DB)

 

12:30 pm

1:00 pm

 

1:00 pm

1:30 pm

Pre-Algebra (TO)

Our Community (KK)

High School Literature (DB)

 

 

1:30 pm

2:00 pm

 

American History (AP)

 

2:00 pm

2:30 pm

Sewing (AR)

Fundamentals of Higher Math (TO)

 

 

 

2:30 pm

3:00 pm

 

 

 

 

3:00 pm

3:30 pm

 

 

 

 

 

3:30 pm

4:00 pm

 

 

 

 

 

4:00 pm

4:30 pm

 

 

 

 

 

 

4:30 pm

5:00 pm

 

 

 

 

 

 

5:00 pm

 

Tuesday

Room 1

Room 2

Room 3

Upstairs

Multi-Purpose

Outside

 

9:00 am

Spanish 1 (LT)
High School

 

 

 

Privates

 

9:00 am

9:30 am

 

 

 

 

9:30 am

10:00 am

 

 

 

 

Rock Band (Beginning) (CN & JG)

 

10:00 am

10:30 am

 

 

 

 

 

10:30 am

11:00 am

 

 

 

 

 

11:00 am

11:30 am

 

 

 

History of Rock (JG) 10+

Recording Studio (CN)

 

11:30 am

12:00 pm

 

 

 

 

12:00 pm

12:30 pm

 

 

 

 

 

12:30 pm

1:00 pm

 

 

 

 

Rock Band (Advanced) (CN & JG)

 

1:00 pm

1:30 pm

 

 

 

 

 

1:30 pm

2:00 pm

 

 

 

 

 

2:00 pm

2:30 pm

 

 

 

 

Privates/ Practice

 

2:30 pm

3:00 pm

 

 

 

 

 

3:00 pm

3:30 pm

 

 

 

 

Privates/ Practice

 

3:30 pm

4:00 pm

 

 

 

 

 

4:00 pm

4:30 pm

 

 

 

 

 

 

4:30 pm

5:00 pm

 

 

 

 

 

 

5:00 pm

 

Wednesday

Room 1

Room 2

Room 3

Upstairs

Multi-Purpose

Outside

 

9:00 am

 

Algebra (TO)

Hands on Science (AP)

Early Years (RM)

Robotics (DD)

Sports & Games (KK)

9:00 am

9:30 am

 

9:30 am

10:00 am

Recycled Art (JL)

Chemistry (TO)

Astronomy (AP)

Coding (DD)

 

10:00 am

10:30 am

 

10:30 am

11:00 am

Geometry (TO)

Building Blocks of Math (AP)

Mind Math (KK)

 

11:00 am

11:30 am

 

 

11:30 am

12:00 pm

Creative Writing (JM)

 

 

 

 

 

12:00 pm

12:30 pm

Biology (TO)

Mini-Master Artists (JL)

World History (AP)

Musical Theater (RM)

PE (KK)

12:30 pm

1:00 pm

1:00 pm

1:30 pm

Model UN (AR)

Pre-Algebra (TO)

All About Money (KK)

Adventures in Literature (AP)

Improv (RM)

 

1:30 pm

2:00 pm

 

2:00 pm

2:30 pm

Fundamentals of Higher Math (TO)

 

Social Action (JL)

Imagination Theater (RM)

 

2:30 pm

3:00 pm

 

 

 

3:00 pm

3:30 pm

 

 

 

 

 

 

3:30 pm

4:00 pm

 

 

 

 

 

 

4:00 pm

4:30 pm

 

 

 

 

 

 

4:30 pm

5:00 pm

 

 

 

 

 

 

5:00 pm

 

Friday

Room 1

Room 2

Room 3

Upstairs

Multi-Purpose

Outside

 

9:00 am

Spanish 1 (LT) High School

 

 

Friday’s with Ms. Kirsten: Ancient Civilizations & Beyond

It’s a Mystery (AP)

 

9:00 am

9:30 am

 

 

 

9:30 am

10:00 am

Spanish (LT)

Fridays with Mr. Guest: Humanities

 

 

10:00 am

10:30 am

 

 

10:30 am

11:00 am

Writing & Grammar (AP)

 

 

11:00 am

11:30 am

 

 

11:30 am

12:00 pm

 

 

 

 

12:00 pm

12:30 pm

What Was …?

Words on a Page (KK)

 

 

12:30 pm

1:00 pm

 

 

1:00 pm

1:30 pm

Handwriting & Cursive

What Was …? (KK)

 

 

1:30 pm

2:00 pm

 

 

2:00 pm

2:30 pm

Art & Master Artists (JL)

Book Worms: Learning to Read (KK)

 

 

2:30 pm

3:00 pm

 

 

3:00 pm

3:30 pm

 

 

 

 

The Rise of Fiction (AP)

 

3:30 pm

4:00 pm

 

 

 

 

 

4:00 pm

4:30 pm

 

 

 

 

 

 

4:30 pm

5:00 pm

 

 

 

 

 

 

5:00 pm